X
تبلیغات
رایتل

مصطفی احمدی

بهترین آموزش ها -کتب الکترونیک-اموزش آشپزی-آموزش فتوشاپ و ...

آموزش برنامه Patrition Magic 6.0

پارتیشن مجیک چیست ؟
با پارتیشن مجیک می توانید به سرعت و به آسانی برای هارد دیسک کامپیوترتان پارتیشن
بسازید برای ذخیره راحتتر اطلاعات باارزش از جمله فایل های داده ای ، برنامه های کاربردی و سیستم عامل ها .
ذخیره اطلاعات در پارتیشن های سوا و مجزا شما را کمک می کند برای سازماندهی و حفاظت از داده ها و حذف اطلاعت اضافی و زائد و همچنین منظم کردن بهتر فضای خالی دیسک سخت .
پارتیشن مجیک شما را قادر می سازد که برای داده ها امنیت بیشتری برقرار کنید با جدا کردن فیزیکی داده از دیگر فایل ها . جدا کردن پارتیشن ها همچنین شما را کمک می کند که آسانتر از اطلاعات ، backup بگیرید .
Partition Magic برنامه قابل اعتمادی است که شما را کمک می کند برای اجرای چند سیستم عامل در یک سیستم. همچنین همراه این برنامه ، برنامه ای به نام به نام Boot Magic وجود دارد که در حقیقت یک مدیریت کننده بوت (boot ) قدرتمندی است که کمک می کند شما را برای نصب آسان سیستم عامل جدید و با نشان دادن منویی در هنگام راه اندازی کامپیوتر به شما این اجازه را می دهد که سیستم عامل مورد نظرتان را از میان سیستم عامل های نصب شده در سیستم انتخاب و اجرا نمایید .
بدلیل وجود محدودیت در سیستم FAT ( File Allocation Table ) ، ممکن است بیش از 40 درصد از فضای خالی هارد دیسک هدر رود . پارتیشن مجیک به سرعت و به آسانی می تواند فضای خالی هدر رفته را با استفاده از بیشتر کردن سایز پارتیشن ها کارامد تر مرمت کند .
این برنامه همچنین می تواند سیستم FAT را به FAT32 و برعکس تبدیل نماید .
علاوه بر آن خصیصه های قدرتمند پارتیشن بندی در پارتیشن مجیک اختیارات متنوع و زیادی را به کاربر داده است که این برنامه را از سایر برنامه های دیگر متمایز ساخته است . برای مثال ، شما می توانید کارهای مربوط به پارتیشن بندی را انجام داده و قبل از اینکه عملیات نهایی را انجام دهید تغییرات را مشاهده نمایید و در صورتی که مایل باشید عملیات را کنسل ( Cancel ) کنید یا قسمتی را به عقب برگردانید . به علاوه ، می توانید اطلاعات جامعی را درباره هارد دیسک و سخت افزار سیستمتان کسب کنید .

در این قسمت می خواهیم به آموزش برنامه ی Patrition Magic نسخه ? بپردازیم . نسخه ی ? این برنامه تفاوت چندانی با نسخه ? ندارد فقط می تواند ویندوز XP را هم پشتیبانی نماید .
شروع آموزش :
شرحی برای برنامه : پارتیشن مجیک برنامه ی بسیار قدرتمند و خوبی است که به وسیله ی آن می توان به راحتی و بدون خارج شدن از سیستم عامل ویندوز پارتیشن های دیسک سخت را به صورت گرافیکی و کاملا ساده تغییر دهیم ، یک پارتیشن جدید بسازیم ، سایز پارتیشن را کم و زیاد کنیم ، نوع پارتیشن را تغییر بدهیم و امکانات بسیار دیگر ..
تغییرات هارد دیسک را می توان در محیط ویندوز یا حتی در داس انجام داد ولی مرحله نهایی که اعمال آن تغییرات توسط سیستم است در محیط داس انجام می شود . لازم به ذکر است که نسخه ی ? به بالا دارای برنامه جانبی به همراه این بسته نرم افزاری است به نام Boot Magic است که به وسیله آن می توان چند سیستم عامل را در سیستم نصب کرد .
در بخش های بعدی به آموزش این برنامه می پردازم . نکته قابل ذکر این است که من فقط به آموزش قسمتهای لازم و پر کاربر برنامه می پردازم که اگر بخواهیم تمام قسمتهای این را یاد بگیریم فکر می کنم مدت زیادی طول بکشد .
در ضمن ، من تهیه این مطالب آموزشی از هیچ منبعی استفاده نکردم و فقط برداشت خودم از برنامه است لذا ممکن است عیب و ایرادهایی در مطالب مشاهده شود که خوشحال می شوم که آنها را به من گوشزد کنید .
خب . اکنون نصب برنامه به پایان رسید و می توانید از منوی Start و قسمت Programs ، PowerQuest PartitionMagic 6.0 و نهایتا PartitionMagic 6.0 برنامه را اجرا کنید .
نکته : توصیه می شود که قبل از برنامه تمام برنامه های در حال اجرا خصوصا ضد ویروس ها را غیر فعال کنید .

٭ Fdisk و پارتیشنها:
ساخت یک سیستم مالتی بوت به معنی ساخت پارتیشنهای مختلف برای سیستم عاملهای مختلف است. یک پارتیشن، یک قسمتی از دیسک است که برای هدف خاصی کنار گذاشته شده است که اغلب برای قرارگرفتن یک OS و برنامه‌های آن کنار گذاشته می‌شود.می‌توانید برای تصور راحتتر از یک هارددیسک با پارتیشنهای آن یک کیک تولدی را مجسم کنید که روی آن برشهایی (پارتیشنهایی) برای هر یک از میهمانها می‌دهید. کیک تولد با چاقو برش می‌خورد و هارددیسک با یک برنامه به نام Fdisk.
Fdisk به همراه ویندوز شما می‌آید و کارکردن با آن کمی مشکل است چون کاربر باید از قبل یک چیزهایی در باره هارددیسکها و پارتیشنهای آن بداند.
Fdisk وقتی توسط یک کاربر استفاده می‌شود که ‌بخواهد یک سیستم مالتی بوت از یک هارددیسک بسازد. عملاً Fdisk هیچ راهی برای نگهداری اطلاعات موجود در پارتیشنهایی که می‌خواهید آنها را برای سیستم عاملهای دیگر کنار بگذارید در جلوی راهتان قرار نمی‌دهد و این مسئله یکی از ضعفهای اصلی Fdisk است. اگر می‌خواهید یک تکه ازپارتیشن موجود را برای یک OS دیگر کنار بگذارید بهتر است از یک ابزار بهتر از Fdisk که بعداً آن را توضیح خواهیم داد استفاده کنید، چون Fdisk نمی‌تواند یک تکه از یک پارتیشن را کنار بگذارد،‌ بلکه کل پارتیشن را با تمام محتوایش یکباره به هوا می‌برد، پس حسابی مراقب باشید! قبل از استفاده از Fdisk باید بدانید که آیا کامپیوترتان از نرم افزار Drive Overlay برای پشتیبانی از پارتیشنهای بزرگ استفاده می‌کند یا خیر. اگر نمی‌دانید که هارددیسکتان از این برنامه استفاده می‌کند یا خیر به سایت مایکروسافت بروید و مقاله Q186057 که عنوان آن “How to Tell If Drive Overlay Program Is Installed” است را بخوانید.
بطور خلاصه در این مقاله می‌خوانید که Fdisk را نمی‌توانید در سیستمهایی که از این نرم افزار (Overlay) استفاده می‌کنند،‌بکار گیرید. این نرم افزار به روی سیستمهایی که دارای یک مادربرد با یک BIOSای هستند که قادر به پشتیبانی از درایوهای بالای 528 مگابایت نیست، بکار می‌رود. این نرم‌افزار در برخی از سیستمها که دارای نوع خاصی از هارددرایو هستند هم استفاده می‌شود. Fdisk تمام داده‌های روی هارددیسکتان را از بیخ و بن برمی‌دارد و از جمله نرم افزار Drive Overlay.
پارتیشنها در دو نوع عرضه می‌شوند: Primary و Extended. تحت ویندوز 95 و 98 و ME تنها پارتیشنهای Primary می‌توانند Bootable باشند و این بدان معنی است که سیستم عامل در این پارتیشنها فایلهای Startup خود را می‌گذارد. یک پارتیشن Extended می‌تواند شامل هر نوع داده‌ای باشد اما معمولاً برای سیستم عامل استفاده نمی‌شود. یک پارتیشن Extended معمولاً به قسمتهای کوچکتری به نام پارتیشنهای منطقی (Logical Partitions) تقسیم می‌شود. یک هارددرایو می‌تواند حداکثر 4 پارتیشن Primary داشته باشد یا سه پارتیشن Primary بعلاوه یک Extended . به یک پارتیشن Bootable گاهی پارتیشن Active هم می‌گویند.
:FAT برای اینکه نحوه ساخت یک سیستم مولتی بوت را بدانیم باید کمی درباره سیستم فایل هم بخوانیم، سیستم فایل بطور ساده یعنی نحوه ذخیره فایلها روی هارددیسک. (File Allocation Table)FAT یک سیستم فایل قدیمی جهت استفاده داس و ویندوز بود. FAT16، FAT استفاده شده در آخرین نسخه‌های داس بود و توسط نسخه‌های اولیه ویندوز 95 هم استفاده شد. FAT32 سیستم فایل معروف ویندوز 98 است که در Me هم استفاده شد. البته FAT32 در ویندوز 98 نسخه OEM، ویندوز 2000 و XP هم قابل استفاده است.
سیستم عاملهای دیگر، گاهی سیستم فایلهای دیگری هم دارند. مثلاً ویندوز NT از (NT File System)NTFS پشتیبانی می‌کند. چون یک سیستم عامل می‌تواند تعداد محدودی از سیستم فایلها را پشتیبانی کند لذا باید قبل از استفاده از Fdisk مطمئن شویم که سیستم فایل انتخابی قابل خواندن توسط سیستم عامل است. یک سیستم فایل، حداکثر اندازه یک پارتیشن را هم مشخص می‌کند مثلاً FAT16 پارتیشنها را به یک قسمت 2GB محدود می‌کند. FAT32 و NTFS اجازه می‌دهند که پارتیشنها تا 1000GB هم بزرگ شوند.
طرز استفاده از Fdisk : قبل از تلاش در تغییر دادن به ساختار هارددیسکتان، بطور کامل از درایو خود پشتیبان بگیرید. تنها وقتی نسبت به این کار مطمئن شدید از Fdisk استفاده کنید. برای ‎آغاز پارتیشن بندی، از یک دیسکت Startup استفاده کنید (ویندوز در زمان نصب خود از شما می‌خواهد که آنرا بسازید). اگر یک دیسک بوت در اختیار ندارید به مستندات ویندوز خود مراجعه کنید که چگونه می‌توانید آنرا بسازید (البته ما معتقدیم که خوانندگان مجله رایانه همگی حداقل این را می‌دانند). با دیسک Startup خود در درایو A:، کامپیوتر خود را روشن کنید و منتظر ظاهر شدن منویی شوید. در منوی ظاهر شده، گزینه Startp Computer Without CD-Rom را انتخاب کنید. حال در اعلان فرمان تایپ کنید Fdisk و Enter را بزنید.
Fdisk منویی با گزینه‌های زیر را به شما نشان خواهد داد:
1. Create Dos Partion of Logical Dos Drive
2. Set Active Partition
3. Delete Partition or Logical Dos Drive
4. Display Partition In Formation
5. Change Current Fixed Drive .گزینه 5 فقط وقتی مهم می‌شود که شمایک هارددیسک دوم یا سومی را روی PC خود اخیراً نصب کرده باشید. در غیر این صورت 1 را انتخاب کنید تا منوی زیر ظاهر شود:1. Create Primary Dos Partition
2. Create Extended Dos Partition
3. Create Logical Dos Drive (S) In Extended Dos Partition
4. Create Non-Dos Partition
1 را فشار دهید و Enter را بزنید. سپس از شما پرسیده می‌شود که می‌خواهید از حداکثر فضای موجود برای پارتیشن اولیه داس استفاده کنید؟ پاسخ No بدهید، زیرا در غیر این صورت کل هارددیسکتان بصورت یک درایو فرمت خواهد شد و دیگر فضایی برای پارتیشنهای اضافی جهت قرارگرفتن سیستم عاملهای دیگر نخواهید داشت. پس N را بزنید و بعد Enter.
سپس Fdisk از شما می‌پرسد که اندازه پارتیشن Primary را برحسب مگابایت یا درصد فضای درایو مشخص کنید. بهتر است که برای جلوگیری از سردرگمی برحسب مگابایت انتخاب کنید.اینکه دقیقاً چه قدر فضا می‌خواهید بستگی به کاربردهای شخصی شما و اندازه هارددیسکتان دارد.هرچند که احتمال دارد به 500 مگابایت هم قانع شوید ولی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که در هر حال کمتر از 1 گیگابایت را وارد ننمائید. یادتان باشد که OSهای جدید، فضای زیادی را مصرف می‌کنند.دوبار ESC را بزنید تا به اعلان داس برگردید. Fdisk از شما می‌خواهد که Reboot کنید. برای استفاده از پارتیشنهای Extended حداقل باید یک پارتیشن Logical در آن بسازید تا قابل استفاده شود. پس از ساخت پارتیشنهای Extended و Primary و Logical نوبت به فرمت کردن آنها می‌رسد. این کار را هم می‌توانید از طریق دیسکت Startup یا از طریق OSهایی مثل ویندوز یا لینوکس در زمان نصب انجام دهید.اما حال نوبت نصب سیستم عاملها می‌رسد. مایکروسافت خودش ترتیب نصب OSها را به صورت: داس، ویندوز 95، ویندوز 98 یا Me، ویندوز NT، ویندوز 2000 و ویندوز XP ، بیان نکرده است. مثلاً اگر شما ابتدا ویندوز XP را نصب کنید و بعد ویندوز 98، بسیاری از فایلهای XP، رونویسی خواهند شد و دیگر XP بالا نخواهد آمد. علاوه بر آن، ترکیب همزمان برخی سیستم عاملها مثل ویندوز 95 و 98 در حالت عادی امکانپذیر نیست مگر اینکه از مدیر پارتیشنهای جانبی غیر از Fdisk استفاده کنید.بعد از نصب همه OSها، کاربران ویندوز XP، NT و 2000، می‌توانند با Control Panel سیستم عامل ارجح خود را انتخاب کنند. برای اینکار روی آیکن System کلیک می‌کنند و در System Properties گزینه Advanced را انتخاب می‌نمایند. و بعد در قسمت Startup and Recovery روی Settings کلیک می‌کنند. سپس System Startup را انتخاب و در لیست Default Operating system سیستم عاملی را که می‌خواهید از آن بصورت Default استفاده کنید برمی‌گزینید. می‌توانید مدت زمانی را که منتظر انتخاب شما می‌ماند را هم برحسب تایید تنظیم کنید.
تاریخ ارسال: دوشنبه 15 آبان‌ماه سال 1385 ساعت 07:06 ب.ظ | نویسنده: مصطفی احمدی | چاپ مطلب 2 نظر