X
تبلیغات
رایتل

مصطفی احمدی

بهترین آموزش ها -کتب الکترونیک-اموزش آشپزی-آموزش فتوشاپ و ...

آموزش درس نهم فتوشاپ

در دروس قبل کار با جعبه ابزار را آموختید در این قسمت می خواهیم شما را پانل آشنا کنیم.

پانل ها پنجره های هستند که در آنها اطلاعات و همچنین فرمانهای قرار دارد که مدام ما به آنها نیاز داریم.

 

اولین پانل که شما با آن آشنا خواهید شد پانلNAVIGATOR می باشد.

 

 

البته خاطرنشان کنم که تمام پانل ها در منوی WINDOW وجود دارند که با کلیک کردن برروی نام هرکدام از آنها می توان آن ها را نمایش داد.

 

 

NAVIGATOR : این پنجره یک پنجره هدایت گر در صحنه می باشد به کمک این پنجره شما موقعیت کادر دید خود را دارید و می توانید برروی تصویر بزرگنمایی نموده و کادر بزرگنمایی نسبت به تصویر مشاهده نمایید. در داخل این پنجره چندین گزینه وجود دارد که در زیر با آنها آشنا خواهید شد.

PROXY PREVIEW AREA : به کمک این پنجره می توانید پیشنمایش از تصویر خود را داشته باشید و موقعیت کادر بزرگنمایی را به رنگ قرمز مشاهده کنید زمانی که اندازه تصویر از 100% بزرگتر شود کادر قرمز کوچکتر می شود و نشان می دهد که درحال حاضر چه کادری را مشاهده می کنیم . بارفتن اشاره گر ماوس برروی  کادر می توانید منطقه ZOOM شده را حرکت دهید و موقعیت آن را تغییر دهید.

ZOOM : به کمک این فیلد عددی که درروبروی خود یک دستگیره برای بزرگنمایی دارد می توان برروی تصویر بزرگنمایی کرد . به این صورت که با دادن عدد مناسب بر واحد درصد می توانید تصویر خود را دلخواه بزرگ نمایید یا بلعکس کوچک کنید به کمک دستگیره موجود در روبروی فیلد عددی می توانید بدون وارد کردن عدد تصویر خود را بزرگ نمایید.

 

 

INFO : به کمک این پانل می توانید اطلاعاتی از موقعیت فعلی ماوس برروی تصویر داشته باشید از جمله اطلاعاتی که در این پنجره داده میشود.

1-   میزان طیف رنگی نقطه از نظر مدل رنگی RGB قرمز- سبز- آبی.

2-  میزان طیف رنگی یک نقطه از نظر مدل رنگیCMYK  در رابطه با مدل های رنگی در دروس اول صحبت کردیم.

3-   موقعیت ماوس در تصویر براساس دو محورX- Y.

4-   اندازه کادر انتخابی در صحنه:

البته در کنار هر یک از این گزینه یک تصویر کوچک وجود دارد که براساس نوع فعالیت این گزینه متفاوت می باشد. برروی هر یک از این تصاویر بروید تا برای شما براساس نوع فعالیت آن قسمت واحدهای اندازه گیری و مدل های رنگ مختلف را در اختیار قرار می دهد.

پانل بعدی مربوط به ویرایش رنگ ها می باشد این پانل را با نام COLOR  می شناسیم . در این پانل سه مولفه رنگ های RGB را در اختیار داریم . و همچنین گسترده تمام رنگها به صورت وب در اختیار ما قرار دهید. و می توانیم رنگ مورد نظر خود را پیدا کنیم و استفاده نمایید.

با رفتن به قسمت OPTION می توانیم مدل رنگی را تغییر دهیم و همچنین تنظیمات این پانل را ذخیره نماییم .

 

 

SWATCHES: به کمک این پانل می توانیم از پالت رنگ که به صورت پیش فرض رنگ های را دارا می باشد رنگ انتخاب کنیم و همچنین رنگهایی را که مد نظر ما است را به آن اضافه نماییم . تا دوباره ازآنها استفاده کنیم.

 

 

STYLES  : به کمک این پانل می توانیم STYLES مورد نظر خود را انتخاب کنیم در موردSTYLE ها در دروس قبل توضیح داده شده است البته چندین STYLE دیگر نیز در نرم افزار ذخیره شده وجود دارد که با رفتن به قسمت OPTIOR می توانید بازدن گزینه LOAD آنها را بازیابی نمایید.

 

 

HISTORY : پانل تاریخچه از مهم ترین پانل های موجود است به کمک این پانل می توانید تاریخچه فعالیت های را که تا به حال انجام دادید را مشاهده نمایید و هر کدام را که خواستید واز هرجای که می خواهید عملیات انجام شده را لغو نمایید. در واقع شما به جای استفاده از فرمان UNDO  از این پانل استفاده می کنید با این تفاوت که شما فعالیت هایی را که تا به حال انجام داده اید را می توانید مشاهده نمایید.

 

 

ACTIONS : در این قسمت می خواهم شما را با پنجره ACTIONS آشنا کنم:

ACTION  ها از یک سری اعمال تشکیل شده اند با استفاده از ACTION ها شما می توانید مجموعه ای از کارها را یک بار انجام داده و برای دفعات زیاد آنها را تکرارکنید. در این پنجره یک سری اعمال از پیش انجام شده وجود دارند. این اعمال در زیرشاخه ACTION DEAULT قرار دارند. برای درک بهتر این موضوع ابتدا یک تصویر جدید ایجاد می کنیم .

 

برای درک بهتر این قسمت یک تمرین انجام می دهیم.

1-   یک صحنه جدید ایجاد نمایید.

2-   روی یکی از ACTION کلیک کنید.

3-  برای استفاده از ACTION ها می بایست آنها را اجرا کرد. برای اجرا ACTION مورد نظر روی دکمه اجرا کلیک کنید.

4-   برای ادامه کارروی دکمه CONTINUE کلیک کنید.

5-  همان طور که مشاهده می کنید یک تصویر با استفاده از ACTION های پیش ساخته فتوشاپ ساخته شده اما شما می توانید ACTION های خاص خود را بسازید. برای این کار ابتدا روی دکمه مشخص شده در تصویر کلیک کنید تا فهرست مربوطه به ACTION های پیش ساخته فتوشاپ بسته شود.

به قسمت زیرپانل مراجعه کنید و برروی آیکون NEW FOLDER کلیک کنید تا یک پوشه مخصوص ACTIONهای ساخته شما ایجاد شود. و سپس در قسمت NAME نام مورد نظر خودتان را وارد نمایید. حالا نوبت به ساخت ACTION مورد نظرمان رسیده .

2- برروی دکمه  NEW LAYAR  در قسمت پایین پانل کلیک کنید.

3- درجعبه متن مشخص شده نامACTION  را وارد می کنیم. در جعبه لیست اول (SET) باید مشخص گردد تا این ACTION مربوط به کدام زیر شاخه می باشد.

4- منوی کرکره ای اول مشخص می شود که کلید میانبر ما چه باشد.

5- در پایان روند کار به این صورت است که پس از کلیک روی دکمه RECORD فتوشاپ از تمام کارهایی که شما انجام می دهید به صورت متوالی الگو برداری می کند . تا زمانی که روی دکمه STOP کلیک کنید.

با توجه به قسمت پایین پانل مشاهده می کنید که گزینه RECORD فعال می باشد و به رنگ قرمز تبدیل شده است.

 

تا اینجا با چند پانل مهم و کاربردی آشنا شدید در درس بعد با مهمترین پانل فتوشاپ آشنا خواهید شد.

 

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 25 اسفند‌ماه سال 1384 ساعت 08:31 ق.ظ | نویسنده: مصطفی احمدی | چاپ مطلب 0 نظر